مناهج

مناهج
«نگرش ها و دغدغه های حوزه و روحانیت»

۲۷ مطلب در تیر ۱۳۹۹ ثبت شده است

 عظمت و قدرت دینی، اجتماعی و سیاسی روحانیت
 امام خمینی (ره)

 اگر روحانیت کنار گذاشته شود، رسم و اسمی از اسلام باقی نمی‌ماند.

 هیچ جبهه و حزبی قدرت روحانیت را ندارد.

  • نعمتی

 آیت‌الله احمدی فقیه یزدی؛ عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین

 انتظار می‌رود شورای عالی حوزه علمیه با برنامه‌ریزی گسترده موجب شکوفایی استعدادها و پرورش متخصصین در رشته‌های مختلف شود.

 بیانات رهبر انقلاب مهم ترین اولویت اعضای شورای عالی در دوره جدید باشد.

 با تمامی اقدامات صورت گرفته فاصله زیادی تا عمل به منویات رهبر انقلاب و مبانی منشور روحانیت وجود دارد.

 ادغام رشته‌ها به بهانه نبود شغل اشتباه بزرگی است که باید از تکرار آن در حوزه‌های علمیه اجتناب شود.

🌐 rasanews.ir/002kcR

  • نعمتی

 بیانات منتشر نشده امام خامنه‌ای در مراسم افتتاحیه کنگره جهانى حضرت رضا علیه‌السلام:

 ائمّه از لحظه‌‏ى وفات رسول‏‌اللّه‏ تا سال ٢۶٠ در صدد بودند که حکومت الهى را در جامعه‌‏ى اسلامى به ‏وجود بیاورند؛ این، اصلِ مدّعا است... آینده‏‌هاى میان‏‌مدّت و بلندمدّت و در مواردى هم نزدیک‏‌مدّت وجود داشت. همه‏‌ى کارهاى ائمّه (علیهم‏ السّلام) یعنى درس، حدیث، علم، کلام، محاجّه با خصوم علمى، با خصوم سیاسى، تبعید، حمایت از یک گروه و ردّ یک گروه، در این خط است.
۱۳۶۵/۰۴/۲۸

 مطالعه متن کامل بیانات:
https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=45992

  • نعمتی

 مطالبات از شورای عالی
 محمد حق‌پرست

 یکی از مطالبات جدی حوزویان از شورای عالی، ترویج کرسی‌های آزاداندیشی است. این مطالبه چند دهه است مدام مطرح می‌شود ولی هنوز عملیاتی نشده است. حضرت آقا از ابتدای رهبری تاکنون در جلسات مختلف بارها بر این مهم تأکید و مطالبه کردند. آنچه ایشان مطالبه کرده‌اند، «ترویج» است نه فقط «برگزاری» چند جلسه مختصر در سال. ترویج کردن، یعنی کاری بکنیم که طلاب و فضلای صاحب نظریه، در فضای کاملا آزاد و بدون هیاهوی رسانه‌ای، به راحتی نظراتشان را مطرح کنند و گفتگوی علمی شکل بگیرد. در این فضا کسی را به خیانت و جنایت و نفهمی متهم نمی‌کنند. تنها منطق و استدلال و قول حق است که میدان‌داری می‌کند.

 امروزه نیاز حوزه به آزاداندیشی بیش از پیش است. اگر کرسی آزاداندیشی به معنای واقعی کلمه #ترویج و به یک #گفتمان در حوزه تبدیل شود، نتیجه‌اش تولد نظریه‌های جدید و محکمی خواهد شد که پایه‌های معرفتی و عملی تمدن اسلامی را محکم کرده و به کارآیی نظام اسلامی می‌انجامد.

 برعکس آن نیز صادق است؛ یعنی اگر حوزه از این نعمت و فرصت بزرگ استفاده نکند، این رویکرد یکی از بزرگترین تهدیدهای آینده حوزه خواهد بود؛ چه اینکه در عصر رسانه نظریه‌ها به سرعت منتشر می‌شوند و حتی نمی‌توان به یک نظریه بی‌اعتنایی کرد چه برسد به نظرات.

اکنون با آغاز دوره جدید شورای عالی، امیدواریم این روند اصلاح شده و شاهد گفتمان آزاداندیشی باشیم.

〰️〰️〰️〰️〰️

  • نعمتی

 انقلابی‌گری بجای محافظه‌کاری
 حجت الاسلام نعیمیان

 اعضای شورای عالی باید ارتباطی قوی با حوزویان برقرار کنند؛ انتظار جدی حوزویان انقلابی از شورای عالی این است که با جهت‌گیری‌های اصیل انقلابی، از #محافظه_کاری و از برخوردهای #صوری و تشریفاتی، دور شوند و جدیت و عزم را در خلال عبارات و بخشنامه و فعالیت‌های کم تأثیر قربانی نکنند.

 ترسیم فعالیت‌های انقلابی حوزه می‌تواند فعالیت‌ها را از حالت #کلیشه‌ای درآورده و به پویایی برساند و هم می‌تواند زمینه بهره‌گیری از ظرفیت‌های مستعد در میان حوزویان را فراهم سازد.

 خبرگزاری رسا

〰️〰️〰️〰️〰️
🗂 #مطالبات_از_شورای_عالی
#شورای_عالی

@Manahejj

  • نعمتی

 بانک ایده و سامانه ثبت ایده‌ی طلاب و نخبگان

 دبیر شورای عالی، چندی پس از دیدار شورای عالی با امام خامنه‌ای، ضمن مصاحبه با خبرگزاری حوزه به «بانک ایده‌ها» در حوزه علمیه اشاره کرد و گفت: سابقا بانک ایده‌ها را داشتیم و مدتی کم فروغ شده، با الهام از فرمایشات رهبری مبنی بر اینکه به طلاب خوش‌استعداد و نخبه میدان بدهید، تاکید کردم این بانک باید احیا شود و حضرت آقا گفتند،‌ گاهی کسانی از میان همین طلاب جوان که خیلی چهره هم نیستند، برای ما نامه می‌نویسند و نکات بسیار قابل توجهی را ذکر می‌کنند.

 وی با بیان این که #بزودی اطلاعیه فراخوان بانک ایده‌ها منتشر خواهد شد گفت: فراخوانی از کل حوزویان خواهد شد که دیدگاهشان را مطرح کنند، ممکن است یک سری سوالاتی را هم مطرح کنیم که در رابطه با آینده و پیشرفت و مسائل مختلف حوزه نقطه نظرات خود را مطرح کنند و راه‌هایی که به ذهنشان می‌رسد.

 آیت‌الله بوشهری با بیان این که البته افراد آزادند و ممکن است غیر از این چارچوب نقطه نظرات دیگری نیز داشته باشند اظهارداشت: این سرمایه‌ای می‌شود که هر ماه یک بار این ایده‌ها را بررسی کنیم و به بهترین ایده که مطرح شد، #جایزه بدهیم و تشویق کنیم تا بتوانند موثر باشند و اگر چهره‌ای است که آینده دارد حمایت شوند.

 وی با بیان این که برای «بانک ایده‌ها» #سامانه‌ای در نظر گرفته شده است افزود: از طریق این سامانه نقطه نظرات را دریافت خواهیم کرد.

https://b2n.ir/456735

۱۶ بهمن ۱۳۹۸
〰️〰️〰️〰️〰️

  • نعمتی

 توان حوزه در برآوردن تمام نیازهای جامعه اسلامی
 امام خامنه‌ای

 این حوزه می‌تواند همه‌ی نیازهای یک نظام اسلامی را، جامعه‌ی اسلامی را برآورده کند.

 و اگر چنانچه نهادسازها -یعنی مثلاً فرض کنید بانک مرکزی یک نهاد است، یا دستگاه دانشگاه یک نهاد است- برای مدیریّت اسلامیِ خودش سؤالی پیدا کند، به چه کسی باید مراجعه کند؟ به حوزه باید مراجعه کند. الان این اتّفاق نمی‌افتد، یعنی این کار الان وجود ندارد.

 در حالی که حوزه این توان را دارد، سبک کار در حوزه و سبک تحقیق در حوزه جوری بوده که دقّتِ نظر و ژرف‌نگری و عمق‌یابی جزو طبیعت کار حوزه است؛ و این جزو امتیازات ما است و حوزه می‌تواند این کار را انجام بدهد و حالا امروز با توجه به این نیازها، این انگیزه بیشتر شده، پس باید #حوزه تحقّق ببخشد این آرزو را.

 ۱۳ اسفند ۱۳۹۷

 مناهج:
تا وقتی شورای عالی برای نیازهای جامعه و نظام اسلامی، سیاست‌گذاری‌های لازم را انجام ندهد، عملا اقدام مؤثری در این راستا در حوزه علمیه شکل نمی‌گیرد.

#شاخص میزان انقلابی‌گری اعضای محترم شورای عالی نیز میزان کمیت و کیفیت سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ها در این موضوع اساسی است.

〰️〰️〰️〰️〰️

  • نعمتی

پویش اگر من جای مدیر حوزه‌های علمیه بودم...

با اعتماد مجدد شورای عالی حوزه به آیت‌الله اعرافی برای مدیریت حوزه‌های علمیه، پویش «اگر من جای مدیر حوزه‌های علمیه بودم...» آغاز ‌شد و همه شما مخاطبان و همراهان عزیز می‌توانید دیدگاه‌های خود درباره بخش‌های مختلف حوزه را با آقای اعرافی در میان بگذارید.

 تمام دیدگاه‌ها بدون کلمه‌ای حذف یا سانسور، تقدیم آیت الله اعرافی خواهد شد.

برای درج ایده‌ها، طرح‌ها و مطالبات خود درباره بخش‌های مختلف حوزه، لطفاً دیدگاه‌های خود را ذیل همین خبر (http://hawzahnews.com/news/907417) یا آیدی پیام‌گیر (http://eitaa.com/InfoHawzah) ارسال بفرمایید.👇

hawzahnews.com/news/907417

@InfoHawzah : پیام‌گیر

  • نعمتی

 

در جلسه امشب شورای عالی حوزه‌های علمیه، آیت‌الله #حسینی‌بوشهری به عنوان دبیر شورای عالی حوزه و آیت الله #اعرافی به مدت چهار سال دیگر به عنوان مدیر حوزه‌های علمیه انتخاب شدند.

 همچنین در این جلسه آیت‌الله جواد #مروی به عنوان دبیر دوم این شورا و حجت‌الاسلام‌ #رحیمیان نیز به عنوان مسئول دبیرخانه شورای عالی انتخاب شد.

  • نعمتی

 مطالبات امام خامنه‌ای از شورای عالی

 احساس بعضى از حقارتها را باید از طلبه‌ها بگیریم.
طلبه‌ها مى‌گویند چرا بین ما نمى‌آیید؟خوب؛ حرف درست و متینى است. چرا این کار در قم انجام نمى‌گیرد؟

 طلبه‌ها همه سؤال دارند؛ این سؤال را از ذهن آنها بیرون بکشید، والّا این سؤال اگر بیرون کشیده نشود آن جا مى‌ماند، لانه و فساد ایجاد مى‌کند. هر سؤالى که بى‌جواب بماند، یک مشکل و مقدّمه‌ى یک عقده و یک گره است!

 مناهج:
امروز پس از گذشت ۲۲ سال، امیدواریم شورای محترم عالی، هرچه زودتر فکری برای علاج کنند که فردا خیلی دیر است...

〰️〰️〰️〰️〰️

  • نعمتی